IĞDIR (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU

Iğdır Merkez'de 611 m² arsa ve 5 katlı bina mahkemeden satılıktır

IĞDIR (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01186391
Şehir : Iğdır / Merkez
Semt-Mahalle : KARAAĞAÇ MAH. / IĞDIR
: 611
İmar Durumu : Ticari

Basın İlan Kurumu Resmi İlan Portalında 07.07.2020 tarihinde yayınlanmıştır.
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2016/5 SATIŞ
Muhammen Bedeli
:
5,556,600 TL
Birinci Satış Günü
:
24.08.2020 09:30
İkinci Satış Günü
:
21.09.2020 09:30
Satış Yeri
:
ğdır Adliyesi Ek Hizmet Binası Ana Girişi Polis Noktası Önü

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
IĞDIR
(SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU
2016/5 SATIŞ
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Iğdır İl, Merkez İlçe, 922 Ada, 1 Parsel, KARAAĞAÇ MAHALLESİ Mahalle/Köy, Taşınmaz üzerinde bodrum+zemin+5 normal kattan oluşan bir yapı olduğu görülmüştür. Zemin katının inşaat çekmelerinden sonra yaklaşık 490 m² alanlı kaldığı ve zemin katının ve 1.normal katın muhtelif işyerleri olarak faal halde kullanıldığı görülmüştür. Diğer katların ise büro vb tarzı yapılmış olduğu anlaşılmıştır. 1.normal kattan üst katlara çıkış merdiveninin önüne demir kapı yapılmıştır. İmar durumu, mevkisi, konumu vb özellikleri ile taşınmazın değerine etki eden unsurlar :Bahse konu taşınmaz köy duraklarına çok yakın bir bölgede olup, özellikle köylülerin yoğun bir şekilde alışveriş yaptığı bir noktadadır.Belediye Meydanına ve Hükümet Konağına yaklaşık olarak 200 metre mesafededir.Etrafında yoğun yapılaşma ve ticari sirkülasyon olan kıymetli bir bölgede bulunmaktadır.Belediye ve diğer kamu kurum ve kuruluşların hizmetlerinden faydalanmaktadır.Taşınmaza ait olarak Tapu Müdürlüğü?nde projesi yada bağımsız bölüm listesi bulunmadığı, ayrıca kat mülkiyet yada kat irtifak tapusu olmadığı öğrenilmiştir. Dosya içeriği belgelerden taşınmazın hali hazırda arsa vasfında olduğu anlaşılmıştır. Söz konusu yapının zemin katında bulunan işyerlerinin bir kısmının ana yola bir kısmının ara yola cepheli olduğu da göz önünde bulundurularak, zemin katta bulunan işyerlerinin arsa payı değeri arındırılmış olmak üzere m² değeri için piyasa araştırması sonucu zemin katta bulunan işyerlerinin tümü bir bütün halinde düşünüldüğünde değerinin yaklaşık 5.000 TL/m² civarındadır. Arsa olarak taşınmazın o bölgedeki 1 m² sinin değerinin keşif tarihinde yaklaşık olarak 3.500,00 TL civarındadır. Zemin değeri hesabı arsanın çekmelerden sonra geriye kalan inşaat alanı olan 490,00 m² üzerinden yapılmıştır. 490,00 m² x 3.500,00 TL/m² = 1.715.000 TL olarak hesaplanmaktadır. zemin + yapı değerlerinin toplamı;1.960.000 TL + 1.881.600,00 TL + 1.715.000 TL = 5.556.600,00 TL olarak hesaplanmaktadır.
Adresi :
Yüzölçümü : 611 m2
Arsa Payı :
İmar Durumu : Bitişik Nizam 5 Kat Ticari
Kıymeti : 5.556.600,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler :
1. Satış Günü : 24/08/2020 günü 09:30 - 09:35 arası
2. Satış Günü : 21/09/2020 günü 09:30 - 09:35 arası
Satış Yeri : Iğdır Adliyesi Ek Hizmet Binası Ana Girişi Polis Noktası Önü
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2016/5 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.04/07/2020

(İİK m.126) (*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR