BORÇKA İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Çay fabrikası, kazan dairesi, idari bina ve arsası icradan satılıktır

BORÇKA İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01013809
Şehir : Artvin / Borçka
Semt-Mahalle : GÜREŞEN KÖYÜ / MERKEZKÖYLER
Yayınlandığı Gazeteler

SÖZCÜ 20.06.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/38 Talimat
Muhammen Bedeli
:
1,392,719 TL
Birinci Satış Günü
:
03.10.2019 10:30
İkinci Satış Günü
:
31.10.2019 10:30
Satış Yeri
:
HÜKÜMET KONAĞI ÖN OTOPARKI - HÜKÜMET CADDESİ BORÇKA / ARTVİN

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C. BORÇKA İCRA DAİRESİ

2018/38 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Artvin İl, Borçka İlçe, 170 Ada, 1 Parsel, GÜREŞEN Mahalle/Köy, ABDİOĞLU Mevkii, Satışa konu taşınmaz Çay Fabrikası ve Kazan Dairesi ve İdare Binası ve Arsası niteliğinde olup, Çay Fabrikasının geometrik olarak diktörtgen şeklinde inşa edilmiş 2 katlı betonarme yapı olduğu, fabrikanın iç-dış sıva ve boya imalatlarının yapıldığı, zemin katın tamamına seramik yer döşemesi yapıldığı, bina çatısının sac örtü ile kaplanmış olduğu, kazan dairesinin bulunduğu, elektrik ve su tesisatının mevcut olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu binanın yaklaşık 25 yaşında olduğu tespit edilmiş olup bina eskime -yıpranma payı %25 olarak gerçekleşmiştir. Yukarıda özellikleri tarif edilen yapı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tebliğine göre III. Sınıf A Grubu yapılara girmektedir.Fabrikanın yapı değeri 498.000,00 TL dir. Çay Fabrikasına ait işletme binası olarak kullanılmak üzere inşa edilmiş 2 katlı betonarme yapının iç ve dış boya imalatları yapılmış, sıva ve boya imalatlarında kısmen dökülmeler olduğu, pvc ve ahşap pencere imalatları olan binanın çatısının sac örtü ile kaplanmış olduğu ve elektrik su tesisatının mevcut olduğu tespit edilmiştir. Binanın eskime-yıpranma payı %30 olarak tespit edilmiştir.Yukarıda özellikleri tarif edilen yapı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tebliğine göre III. Sınıf A Grubu yapılara girmektedir. Binanın yapı değeri 153.440,00 TL dir. Taşınmazın arazi değeri çay bahçesi olarak değerlendirildiğinde yıllık net gelir ve kapitalizasyon faiz oranına göre arazinin değeri 242.392,25 TL dir. Taşınmazın değerini objektif yönden etkileyen unsurlar, taşınmazın üzerinde fabrika bulunması nedeniyle taşınmazın arazi değeri 357.335,90 TL dir. Makine ve Ekipmanların Değeri; Krom Transportlar, Kıvırma Kazanları, Kurutma Fırını, Fermantasyon ünitesi, Buhar Kazanı, Lif tutucular, Soldurma Ünitesi, Midilton elek, Pakka elek, Kompresör, Trafo ve panolar toplam değeri 383.944,00 TL dir. Taşınmazın toplam değeri (Fabrika, İdari Bina, Arazi ve Mekanik Ekipmanlar) 1.392.719,90 TL dir. Borçlu hissesi tamdır.
Adresi : Güreşen Köyü/Borçka/Artvin
Yüzölçümü : 4.071,74 m2
Arsa Payı : Tam
İmar Durumu : Belediye sınırları ve imar planı sınırları dışında kalmaktadır.
Kıymeti : 1.392.719,90 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydında yazılı olduğu gibidir.
1. Satış Günü : 03/10/2019 günü 10:30 - 10:35 arası
2. Satış Günü : 31/10/2019 günü 10:30 - 10:35 arası
Satış Yeri : HÜKÜMET KONAĞI ÖN OTOPARKI - HÜKÜMET CADDESİ BORÇKA / ARTVİN

Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/38 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.17/06/2019

(İİK m.126)

(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR