İSTANBUL 4. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU

İstanbul Rumelihisarı'nda 140 m2 daire mahkemeden satılıktır

İSTANBUL 4. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01051511
Şehir : İstanbul / Beşiktaş
: 140
Bina Yaşı : 16-20 Arası
Yayınlandığı Gazeteler

YENİ BİRLİK 15.09.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2019/1 SATIŞ
Muhammen Bedeli
:
1,900,000 TL
Birinci Satış Günü
:
27.11.2019 14:00
İkinci Satış Günü
:
25.12.2019 14:00
Satış Yeri
:
İstanbul Adalet Sarayında 4.Sulh Hukuk Mahkemesi Duruşma salonu B2-3363.kat Çağlayan/İstanbul

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
İSTANBUL 4. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU

2019/1 SATIŞ
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına Karar verilen gayrimenkulün Cinsi, Kıymeti, Adedi, Evsafı :

TAPU KAYDI:Beşiktaş Kaymakamlığı Tapu Müdürlüğü tarafından gönderilen 30.01.2019 tarihli tapu bilgileri cetvelinden:İstanbul İli, Beşiktaş İlçesi, Rumelihisarı Mahallesi, 1780 ada, 5 parsel sayılı, 2279,50m2 alanlı ARSA vasıflı taşınmazın C Blok 1. kat 4 No,1u 24/960 arsa paylı MESKEN nitelikli bağımsız bölümün 140 m2. bunlara bağlı hak ve yükümlülükleri ile birlikte ihale edilecektir.

İMAR DURUMU : Dosyada Mevcut Bilirkişi Raporunda Taşınmaz; Satış dosyası eki dava dosyasında yer alan Beşiktaş Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 08,02,2019 tarih ve E. 1048/1702 sayılı yazısında; Beşiktaş İlçesi, Levent Mahallesi, 1780 ada, 5 parsel sayıh yerin, 18,06,1993 onanlı 1 /5000 ölçekli Beşiktaş Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Nazım İmar Planı ve 10.12.1993 onanlı 1 /1000 ölçekli Beşiktaş Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Uygulama İmar Planı kapsamında 15.05.1980 onnlı 1/5000 Ölçekli Mevzii İmar Planı’nın geçerli olduğu alanda H:12.50m irtifada Blok Nizam yapılanma koşullarında Büro alanında ve H:5.50m irtifada blok nizam yapılanma koşullarında Çarşı Alanında denilmiştir.

ÖZELLİKLERİ : Satışa ilişkin dosyada mevcut, Bilirkişi Raporunda Taşınmaz;
"Satışa konu taşınmaz, İstanbul İli, Beşiktaş İlçesi, Rumelihisarı Mahallesi, Yaren Sokak Özderici Sitesi No=8 adresinde bulunan, tapuda 1780 ada, 5 parselde kayıtlı, kat irtifaklı 24/960 arsa paylı, C Blok 1. Normal Kat 3 no.lu bağımsız bölümde yer alan 'Mesken’ nitelikli taşınmaz olup, mahallinde yapılan incelemede:
Ana gayrimenkulun bulunduğu ana yapının yerinde/mahallen bitişik nizamda yer aldığı, betonarme sistemde inşa edildiği, zemin kat + 4 normal kattan müteşekkil yaklaşık 20 yıllık yapı olduğu, binanın ana giriş kapısı çift kanatlı demir doğrama, merdivenlerinin mermer basamaklı olduğu, yağlı boyalı demir doğrama korkuluğu olup, asansörlü olduğu görülmüştür. Bina dışı dış cephe boyası ile boyanmıştır.
Söz konusu daire çelik kapılı olup, kapı üzerinde 3 no.su almaktadır. Daire net 140 ma »lana «ahjp tapuda mesken vasıflı daireye erişimin Yaren Sokaktan olup, taşınmazın keşif günü içerisinde oturan olduğu, çelik giriş kapılı, 3 oda, salon, mutfak, banyo- wc den ve ebeveyn banyosundan oluşmaktadır. Antre zemini mermer kaplama, tüm odalar ve salon zeminleri masif ahşap cilalı balık sırtı döşeme parke olup, duvarları saten boyadır. Banyo ve mutfak zemini ile banyo duvarları karo seramik olup, mutfakta tezgah laminat, dolaplar ise membran kaplama dolaplıdır, Banyo-wc de Hilton Lavabo, klozet ve sürgülü kapaklı duş küveti mevcuttur. Küçük wc de lavabo ve klozet mevcuttur. Ebeveyn banyosunda ise lavabo ile kabinli duş küveti mevcuttur. Tüm iç kapılar ahşap yağlı boyalıdır. Dış pencereler Pvc doğrama yapılmıştır.
Konu taşınmazın bulunduğu Sokağa Nispetiye Caddesinden Zeytinoğlu Caddesine ya da Ebulula Mardin Caddesi’ne girilerek oradan da Yaren Sokağa girilerek ulaşılmaktadır. Bulunduğu sokak belediye hizmetlerinden yararlanmakta olup alt yapısı tamdır. Konum olarak İstanbul'un şehir merkezine, çarşı ve pazara yakın konumda ve ulaşım imkânlarına orta-üst derece erişimi vardır. İlçe olarak ise İstanbul'un en köklü ilçelerinden biri olan Fatih İlçe sınırlan içerisinde yer almakta olup mahaldeki daire nitelikli gayrimenkul kira ve satış arzları İstanbul geneline göre sınırlı olduğundan değeri müspet yönde etkilemektedir.
Taşınmaz Zeyinoğlu Caddesi’ne 120m, Haydar Aliyev Caddesi'ne 205m, Ebulula Mardin Caddesi’ne 520m, Nispetiye Caddesi’ne 630m, Büyükdere Caddesi’ne 1.7km, Barbaros Bulvan’na 2,1 km mesafede olup, Nispetiye Caddesi üzerinden Eltiler ve Levent Bölgelerine, Büyükdere Caddesi üzerinden Levent- Beşiktaş ve Maslak istikametlerine, Barbaros Bulvarı üzerinden Beşiktaş, Sahil Yolu ve Zincirlikuyu İç Merkezlerine ulaşılmaktadır. Metero duraklan ile metrobüs hattına ulaşımı yürüme mesafesindedir Denilmektedir.

GAYRİMENKULÜN KIYMETİ : Dosyada mevcut Bilirkişi Raporuna göre taşınmazın değeri 1.900.000,00TL. (BirmilyondokuzyüzbinTL.) ' sı olduğu takdir edilmiştir. KDV ORANI % 1 dir.

SATIŞ ŞARTLARI : 1- Yukarıda Tapu Kaydı, Genel Özellikleri ve Kıymeti belirtili taşınmazın ihalesi 27/11/2019 ÇARŞAMBA GÜNÜ saat 14,00’ dan - 14,05’ a kadar, İstanbul Adalet Sarayında 4.Sulh Hukuk Mahkemesi Duruşma salonu B2-3363.kat Çağlayan/İstanbul adresinde yapılacak olup, 1. ihale günü tahmin edilen kıymetin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları mecmuunu ve satış masraflarını geçmek şartı ile ihale olunur. Böyle bir bedelle alıcı çıkmazsa taşınmaz en çok arttıranın taahhüdü baki kalmak şartıyla ihalesi yapılamayan taşınmazlar 25/12/2019 ÇARŞAMBA GÜNÜ aynı yer ve saatinde taşınmaz ilanda gösterilen müddet sonunda en çok arttırana ihale edilecektir.
Şu kadarki; Artırma bedelinin malın tahmin edilen kıymetinin %50' sini bulması ve satış isteyenin alacağına rüçhanı olan alacakların toplamından fazla olması ve bundan başka, paraya çevirme ve paylaştırma masraflarını geçmesi lazımdır. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
Açık artırmaya elektronik ortamda teklif verme yoluyla başlanır. Elektronik ortamda teklif verme, birinci ihale tarihinden yirmi gün önce başlar, ihalenin tamamlanacağı günden önceki gün sonunda sona erer; ikinci ihalede ise elektronik ortamda teklif verme birinci ihaleden sonraki beşinci gün başlar,ikinci ihalenin tamamlanacağı 25/12/2019 tarihindenönceki gün sonunda sona erer. Elektronik ortamda verilecek tekliflermalın muhammenkıymetinin yüzde ellisinden az olamaz; teklif vermeden önce, ihaleye çıkarılan malın muhammen kıymetinin yüzde yirmisi nispetinde teminat gösterilmesi zorunludur. Elektronik ortamda teklif verecekler içinAdalet Bakanlığı Resmi İnternet Sitesinde mevcut e-satış portalı üzerinden Satış Memurluğumuz birim kodu olarak (Birim kodu: 1032559) esas alınması ve mutlaka Memurluğumuz 2019/1 Satış DosyaNumarasının belirtilmesi gerekmektedir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin taşınmazın tahmin edilen kıymetinin yüzde yirmisi nispetinde pey akçesi veya milli bir bankanın teminat mektubunu tevdi etmeleri, elektronik ortamda teklif vererek artırmaya katılacaklarda yineteminat göstermesi gerekmektedir.(İİK.Md.124/3). Elektronik ortamda teklif verecek gerçek veya tüzel kişiler Teminat Bedellerini yine Adalet Bakanlığı Resmi İnternet Sitesinde mevcut e-satış portalı üzerinden tanımlanmış bulunan hesaba yine elektronik ortamda yatıracaklardır. Banka hesabına yatırılan teminat bedellerinin iadesi yine banka hesabı üzerinden yatıran kişinin hesabınayapılacaktır.
Bu gayrimenkul üzerinde hakkı olan alacaklının iştiraki halinde alacağı mezkur nispet raddesinde ise İİK. Md. 124/4 gereğince ayrıca pey akçesi veya teminat aranmaz. Satış peşin para iledir. Alıcı istediğinde 10 günü geçmemek üzere mehil verilebilir. %1 KDV.,‰ 5,69 D.V., ‰ 20 Tapu Alım Harcı, gayri menkulün tahliye ve teslim masrafları ile yasalarca alıcıya yüklenen her türlü vergi ve giderler alıcıya aittir. YukarıdaDellaliye, TapuSatım harcı ve Taşınmazın aynından doğan birikmiş vergiler satış bedelinden ödenir. (Vergi, Harçoran ve cinslerindeyasal değişiklik yapılması halinde ilgili mevzuat uygulanacaktır.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgililerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını hususiyle faiz ve masrafa dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile onbeş gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır. Aksi takdirde hakları tapu sicili ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaklardır.
4-İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak suretiyle ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleribedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın Dairemizce tahsil olunacak, bu fark varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup, masrafı verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir. İş bu ilantapu kayıtlarında adresi bulunmayan bütün ilgililere tebliğ yerine geçer.
6-Satışa iştirak edenlerin, şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş, taşınmazla ilgili dosyada mevcut her türlü bilgi ve belgeyi görmüş-okumuş biliyor sayılacakları,
AyrıcaYabancı uyruklu gerçek kişiler ile yabancı ülkelerde kendi ülkelerinin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketlerinin Gayrimenkul hukuku ile ilgili hakları için 2644 Sayılı Tapu Kanunu hükümleri saklı tutulduğunun bilinerek ihale öncesi ilgililerinin kendi durumlarını bu yasa çerçevesinde değerlendirerek lüzumlu bilgi ve belgeleri temin ettikten sonra ihaleye katılmaları gerektiği, ihale yapılmış olsa dahi bu yasaya aykırılık tespiti halinde her türlü yasal sorumluluk alıcı veya alıcılara ait olacaktır.
Başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/1 SATIŞ sayılı dosya numarası ile Memurluğumuza başvurmaları ilan olunur.05/09/2019 (İc.İf.K.126) (*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR