BİK’in Samsun İlinde “Internet Haberciliğinin Geliştirilmesi Projesi” onaylandı

Basın İlan Kurumu (BİK), Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) işbirliğiyle “İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi” eğitimini bu kez Orta Karadeniz’de düzenleyecek.

Basın İlan Kurumu Proje Geliştirme Grubu tarafından hazırlanarak, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’na sunulan eğitim projesi, Ajans tarafından başarılı bulunarak kabul edildi.

Samsun illinde Resmi ilan yayınlama hakkını haiz 26 gazetenin her birinden 1 kişi olmak üzere toplam 26 kişi “İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi Eğitimi'ne katılacak. Katılımcıların niteliklerini geliştirerek internet haberciliği alanında daha donanımlı hale gelmelerini hedefleyen eğitim iki gün sürecek.

Eğitim, özellikle yerel basının dijital ortamda yer alan haber sitelerinin daha donanımlı, özgün ve zengin içerikli, yayınlarının sade, sitelerin grafik ve tasarımlarının haber sitesi yapısına uygun olmasını sağlamayı, bu konularındaki eksikleri gidermeyi amaçlıyor.

Planlanan eğitimle, yerel basının dijital ortamda güçlenmesi, nitelikli haber yazma ve değerlendirme, okur sayısının artması, yerel basının dijital gazeteciliğe geçişine zemin hazırlanması, gazete işletmelerinin gelirlerinin artırılması, bölgedeki nitelikli personel sayısının arttırılması, yerel basın işletmelerinin kurumsal kimlik kazanmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

Günde 8 saat olmak üzere toplam 16 saat olarak düzenlenecek eğitim sonunda katılımcılara İnternet Haberciliği eğitim sertifikası verilecek.
Duyuru Tarihi: 31 May 2018 06:24