Çalık: Resmi İlan Tarifesi’ndeki artış beklentileri karşıladı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Yapılan resmi ilan zam oranının, gazetelerde çalışan personele, basın mensuplarına inşallah katkısı olacağını ümit ediyorum” dedi.

Malatya’daki programlar kapsamında Gümrük ve Ticaret Bakanı Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi ile basın sektöründen temsilcilerle sahurda biraraya gelen Öznur Çalık, resmi ilan fiyatının arttırılması konusuna da temas etti.

Çalık, Basın İlan Kurumu Malatya Şubesi aracılığıyla 2017 yılında 2,2 milyon TL civarında ilan ve reklam parasının basılı organlar, gazetelerle buluşturulduğunu kaydederek, “Yerel gazeteler için yüzde 20 zam yapılarak resmi ilan pastası oranı artırıldı. Arttırılan fiyat ile beklentiler karşılanmıştır. Yapılan resmi ilan zam oranının, gazetelerde çalışan personele, basın mensuplarına inşallah katkısı olacağını ümit ediyorum. Basına verilen destekler çok önem arz ediyor. Biz, Malatya’nın ve Türkiye’nin emrindeyiz” dedi.

Söz konusu resmi ilan fiyat tarifesi, bir santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti 50 bin’in altındaki gazetelerde 12,50 Türk Lirası, günlük fiili satış ortalaması 50 bin adetten fazla olan gazeteler için bu yayın ücreti 40,00 Türk Lirası olarak belirlenmişti.

Kurumumuz Genel Kurulunun teklifi üzerine Bakanlar Kurulunun 26 Mart 2018 tarih ve 2018/11552 sayılı Kararı ile tespit olunan Resmi İlan Fiyat Tarifesi, Resmi Gazetenin 26 Mayıs 2018 tarih ve 30432 sayılı nüshasında yayımlanmış olup 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.
Duyuru Tarihi: 28 May 2018 07:29