Malatya Valiliği’nden Resmi İlan Genelgesi

Malatya Valisi Aydın Baruş’un imzaladığı genelge, kamu hukukuna tâbi olan veya kamunun denetimi altında bulunan kuruluşlarının yapacakları mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihalelerini 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre yapan il merkez ve ilçelerdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtım yapıldı.

Basın İlan Kurumu Malatya Şube Müdürü Nihat Abacı, Gazeteciler Cemiyeti 2.Başkanı Ali Er, Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Fatih Avcı ile birlikte Valilik makamında Vali Baruş’a önceki hafta yapılan ziyarette, ihalelerde kanuna göre hareket edilmesi için resmi kurumlara genelge çıkarılması ve kanunun hatırlatılması talep edilmişti.

Bunun üzerine Vali Baruş imzasıyla, kamu kurum ve kuruluşlara genelge çıkartılıp, Kamu İhale Kanununda belirtilen koşulların dışına çıkılmaması; istenilen rekabet ortamının oluşturularak, kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması istenilerek, süreli yayınlarda yapılmayan ilanlar nedeniyle ihalelerin olası iptalleri ile kamu zararına meydan verilmemesi vurgulandı.

Genelgede, bazı kamu kuruluşlarının, bazı belediyelerin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nda istenen şartları yerine getirmediği aktarıldı. Kamu kuruluşlarının yapacakları mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihalelerini 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre yapan il merkez ve ilçelerdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına genelgenin dağıtım yapılarak, kamu kurum ve kuruluşların yetkililerinden mal ve hizmet alımlarında kanun, yönetmelik ve mevzuata uygun hareket edilmesi istendi.

Duyuru Tarihi: 06 March 2019 07:44