Resmi İlan Portalı Hakkında

Basın İlan Kurumu (BİK) bünyesinde faaliyete geçirilen www.ilan.gov.tr internet sitesi, Kurumumuzun şubesi bulunan 41 ilde neşrolunan yaygın, bölgesel ve yerel gazetelerde yayınlatılan resmi ilanların dijital platforma taşındığı bir ilan portalıdır.

Kanun, tüzük ve yönetmelikler gereği resmi ilan yayınlama hakkı bulunan gazetelerin kâğıt basılı nüshaları ile bu gazetelere ait internet sitelerinde yayınlanması mecburi olan ve reklam niteliği taşımayan İcra, İhale, Tebligat ve İnsan Kaynakları kategorilerindeki resmi ilanlar kamu kurum ve kuruluşlarının iş ve işlemleriyle alakalı şeffaflık ilkesi çerçevesinde kamuoyunu bilgilendirmekte, ihalelere olan katılımı artırmaktadır.

BİK, kurulduğu günden bu yana resmi ilan ve reklamların süreli yayınlarda yayınına aracılık ederek, hem resmi ilan ve reklamların gazete ve dergiler yoluyla geniş kitlelere ulaşmasını sağlamakta, hem de hizmetleri karşılığında basına destek olmaktadır.; Bu bağlamda BİK, ekonomik olarak destek verdiği gazete ve dergilerde fikir çeşitliliğinin artmasının ve gazetecilik mesleğinin daha ileri noktalara taşınmasının teminatı olmuştur.

58 yıldır Türk basınına hizmet eden BİK, iletişim ve bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere ayak uydurmak amacıyla resmi ilanları dijital ortama taşımıştır. Türkiye’nin en büyük resmi ilan portalı olan "www.ilan.gov.tr", Kurum görev alanındaki gazetelerde yayınlanan resmi ilanları tek bir çatı altında toplamakta ve internet üzerinden daha geniş kitlelere hızlı ve kolay şekilde ulaştırmaktadır. 

Herhangi bir abonelik bedeli ödemeksizin üye olabileceğiniz www.ilan.gov.tr üzerinden resmi ilanların yasal dayanaklarını ve BİK mevzuatını kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.

Dijital Pano Uygulaması

Resmi ilanların daha etkili bir şekilde duyurulması amacıyla dijital pano (widget) uygulaması hayata geçirilmiştir. Bu uygulama ile Kurum görev alanındaki 700'ün üzerindeki gazetenin kâğıt basılı nüshalarında yayınlanan resmi ilanların liste halinde ön izlemesi (ilan başlığı, il-ilçe bilgisi) bu gazetelere ait internet sitelerinde gösterilmektedir.

İlgili gazetelerin internet sitelerini ziyaret edenler, resmi ilan portalı www.ilan.gov.tr'ye ait dijital pano (widget) uygulaması sayesinde İcra, İhale, Tebligat ve Personel ana kategorilerine ait resmi ilanların ön izlemelerine ulaşmaktadır. Görüntülenmek istenilen resmi ilan tıklandığında ise www.ilan.gov.tr sitesinde gazeteler için ayrılan sayfaya yönlendirilen ziyaretçiler, bu sayfadan ilgili gazetede yayınlanan bütün resmi ilanları inceleyebilmektedir.

Mobil Uygulama

Ziyaretçiler, Android, IOS ve Windows tabanlı bütün mobil cihazlarına indirebilecekleri www.ilan.gov.tr uygulamasıyla, her gün 500’ün üzerinde resmi ilanı cep telefonları ve tabletlerinden takip edebilmektedir. Kullanıcı dostu ara yüzü ve kolay menü yapısı sayesinde uygulamada aradığınız içeriklere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Uygulamayı, ilgili platformların mağazasından “ilan.gov.tr” şeklinde arama yaparak bulabilirsiniz. 

Uygulamanın Google Play üzerinden Android sürümünü buradan indirebilirsiniz. 

UYARI: BİK resmi ilan portalı www.ilan.gov.tr internet sitesinde yer alan resmi ilanlar, 7201 sayılı Tebligat Kanununun 29/1 maddesiyle bağlantılı olarak aynı Kanunun uygulanmasına dair Yönetmeliğin 49 uncu maddesi ile 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 288 inci maddesi ve bu maddeye atıf yapılan ilan yayınına dair hükümlere göre yayınlatılan resmi ilanlar dışında yasal bildirim yerine kesinlikle geçmemektedir.