Yazdır

T.C. BANDIRMA 3. İCRA DAİRESİ - 2019/72 ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI (İİK 133 md. gereği)


Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
Taşınmazın Özellikleri: Balıkesir İl, Bandırma İlçe, YENİCE Mahallesi, KÖYİÇİ Mevkii, 142 Ada, 2 Parsel, Bahçeli İki Katlı Yığma Ev ve Yığma Samanlık nitelikli taşınmazın arsası üzerinde, zemin + 1. + 2. Kattan meydana gelen 1 adet 3 katlı bina bulunmaktadır. Yapı zemin katta 200,00 m2 x 3 kat = 600,00 m2 alana sahiptir. Taşınmaz üzerindeki bina betonarme olarak IIIA inşaat yapı sınıfında inşa edilmiş olup kaba inşaat, %40 oranında inşaat bitmişlik seviyesine sahiptir. Zemin katta depo/dükkan olarak kullanılan taşınmazın pencereleri PVC doğramadır. Dış cephe ve iç cepheler sıvasız, zeminler beton, duvarlar sıvasızdır. Yapıda yıpranma tespit edilmemiştir. Yeni yapı olmasına rağmen, yapıya ait proje, inşaat ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi bulunmamaktadır. Şehir merkezine uzak, mahalle merkezine 130 m, denize 100 m mesafededir. Taşınmazın bulunduğu bölgede; elektrik, asfalt, yol, su, telefon, kanalizasyon, gibi alt yapı hizmetleri Sahil Yenice Mahallesi şartlarında mevcuttur. İmarı yok.
Yüzölçümü : 206,26 m2 -
Kıymeti : 253.878,00 TL -
KDV Oranı : %18
1. Satış Günü : 07/01/2020 günü 10:30 - 10:35 arası
Satış Yeri : 600 Evler Mah. Sakarya Cad. No:2 Orman İşletme Müdürlüğü Mezat Salonu Bandırma/BALIKESİR

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Artırmanın öncesinde, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/72 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.23/12/2019

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.