Yazdır

T.C. ESKİŞEHİR 4. İCRA DAİRESİ

2019/7992 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI


Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
Taşınmazın Özellikleri : Eskişehir ili , Odunpazarı ilçesi, Karapınar mahallesi, 9092 ada, 10 parsel ,, Niteliği Arsa, Kat : zemin , B.B. No : 10, İşyeri, borçlu adına tam hisse paylı olarak kayıtlıdır.
Ana bina; Tekinalp caddesi (genişliği 17 mt.) üzerinde olup , Onaylı projesine uygun olarak bitişik nizam zemin ( iş yeri ) + 3 normal kat olarak yapılmıştır. Kuzey-doğu cephelidir. Yakın çevresinde, 2. Arabacılar caddesi , Belediye Şantiyesi , İsmet İnönü İ.Ö.O. , Hobi Bahçesi,A-4 katlı yeni yapım binalar , 1-2 katlı eski tip basit binalar ve boş arsalar vardır. 2. Arabacılar caddesine yaklaşık kuş uçumu 33 mt. şehir merkezine yaklaşık kuş uçuşu 4.205 mt. mesafededir. Ulaşımı kolaydır. III. Sınıf, B grubu yapı sınıfında yapılmıştır. 2-3 yıllık yeni yapım betonarme binaolup, yıpranma oranı %4 dür. Odunpazarı Belediyesinin, Esgaz ve de tedaş A.Ş. nin hizmetlerinden yararlanmaktadır.Binanın dışı akrilik esaslı dış cephe boyası ile boyanmıştır. Isınma sistemi doğalgaz, kombi ile yapılacak konumda olup, kombisi ve petekleri yoktur. Boş konumdadır. Kapı ve camekanları alüminyum doğramadır.
İşyerinin Özellikleri ; Proje Alanı 82,90 m2 olup , işyeri + wcden ibarettir. İşyerinin giriş kapısı ve camekanları ısıcamlı alüminyum doğramadır. Tabanı beton kaplı , duvarlar alçı sıva üzeri boyalı ve tavanı asma tavan şeklindedir. İşyeri + wc + mutfak nişi konumundadır. Mutfak Nişinde ;alt-üst kaplama dolap+ mermer tezgah+çelik evye vardır. Geçici olarak soba ile ısınılmaktadır. Mevcut hali ile kullanılacak seviyede değildir. İskanı alınmamıştır.
Adresi : Çankaya mahallesi ,Tekinalp caddesi ,No : 3 A
Yüzölçümü : 668,18 m2
Arsa Payı : 100/984
İmar Durumu : İmar Planında Ayrık nizam dört kat mesken sahasına isabet etmektedir.
Kıymeti : 210.000,00 TL
KDV Oranı : %8 (İhalenin kesinleşme tarihi itibari ile yürürlükte olan KDV oranı uygulanacaktır.)
1. Satış Günü : 21/11/2019 günü 11:00 - 11:05 arası
2. Satış Günü : 16/12/2019 günü 11:00 - 11:05 arası
Satış Yeri : 4 Nolu İhale Masası - Adalet Sarayı Alt Zemin Kat Eskişehir
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir vasıflı daire, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/7992 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.02/10/2019

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.