Yazdır

T.C.
AFYONKARAHİSAR
İCRA DAİRESİ
2018/1008 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri :Satışa konu Afyonkarahisar İl, Merkez İlçe, 1212 Ada, 8 Parsel, Sahipata Mahalle, A Blok 2. Kat 9 Nolu Nolu Bağımsız Bölüm taşınmaz, Mesken niteliğinde olup, arsa payı 1/28 dir. Borçlu tam hisse ile maliktir.Halen içinde ikamet eden yoktur. İnşaası yeni tamamlanmış sıfır bir dairedir.Güncel adresi Merkez Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi 1013 sokaktır. Afyonkarahisar Belediyesinin imar planında konut alanında kalmakta olup, emsal: 1, hmax: 12,50 mt inşaat müsaadelidir. Yapı kullanma belgesi henüz düzenlenmemiştir.Taşınmaz konum itibarı ile, Yusuf Özer Anadolu Teknik ve Meslek Lisesi ile yanyana, dört cephesi yola bakan ve genellikle orta-alt gelir grubunun tercih ettiği bir mevkidedir. Afyon-Ankara yoluna 450 mt mesafededir.Düz bir topografik yapıya sahip olan taşınmazın ulaşım ve altyapı sorunu bulunmamaktadır. Kamu ve Belediye hizmetlerinden faydalanmaktadır. Şehir merkezine tahminen 5 km mesafededir. Ana bina 2 bloktan oluşan bir site içerisindeki A bloktur. 1 yıl önce betonarme karkas sistemde bodrum+zemin+3 kat olarak inşa edilmiştir. Dış cephesinde mantolama uygulaması yapılıdır. İç merdivenleri mermer kaplı olup, korkuluklar alüminyum profildir. Asansörlüdür. Ancak henüz çalışmamaktadır. Isınma bireysel sistem doğalgaz ile sağlanmaktadır. Her katta dört tane daire vardır. Sitenin bahçe duvarı yapılı olup, yürüyüş yolları kilitli parke taşı kaplıdır.Kıymet takdiri istenilen taşınmaz, ana binanın 2. Normal katındaki 9 nolu bağımsız bölümdür. İçi 4 oda+salon+mutfak+banyo+wc+antre+ wc-lavabodan ibaret olduğu halde net 112 m2 yüz ölçümüne sahiptir.Salon,mutfak,antre ve oda tabanları laminant parke, banyo-wc-lavabo tabanları ise seramik kaplıdır. Tavanlar ve duvarlar saten alçı üzeri plastik boyalıdır. Islak mekan duvarları ise tavana kadar fayans kaplıdır. Banyoda duşakabin ve klozet yeri hazırdır. Ancak bu malzemeler yerinde takılı değildir. Mutfakta akrilik tezgah ile alt ve üst dolapları yapılı haldedir. Tüm oda kapıları panel kapı, pencereler ısı yalıtımlı pvc doğramadır. Elektrik ve su tesisatı çalışan daire genel olarak bakıldığında, gün ışığından her odası faydalanabilen, bir kısım yapı malzemesi eksik olsa da, kullanıma engel olamayan içi düzgün ve sıfır bir dairedir.Taşınmazın belirleyici özellikleri ilana derç edilmiş olup daha fazla bilgi dosyasında mevcuttur.
Yüzölçümü : 112 m2
Kıymeti : 230.000,00 TL
KDV Oranı : %1
Kaydındaki Şerhler : Kaydındaki gibidir
1. Satış Günü : 15/10/2019 günü 12:00 - 12:05 arası
2. Satış Günü : 11/11/2019 günü 12:00 - 12:05 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu - İstiklal Mah. Adalet Sarayı 1. Kat/AFYONKARAHİSAR
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/1008 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.08/08/2019

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.