Yazdır

T.C. BÜYÜKÇEKMECE 1. İCRA DAİRESİ

2018/884 TLMT.


TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI


Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
TAŞINMAZIN TAPU KAYDI
İstanbul İli, Beylikdüzü İlçesi, Gürpınar Mah. 654 Ada, 12 Parsel sayılı3.777,10 m2 yüzölçümlü, ana taşınmaz niteliği 4blok BAK bina ve arsası olup, diğer bloklar natamam olan, 18/2400 arsa paylı 4. Blok 8. Kat 36 bağımsız Bölüm nolu mesken
Özellikleri : İstanbul İli, Beylikdüzü İlçesi, Gürpınar Mahallesi, 654 ada, 12 parsel numarasında kayıtlı, 3.777,10 m2 yüzölçümlü, “4 Blok B.A.K Bina Ve Arsası, Diğer Bloklar Natamam” nitelikli ana taşınmazı üzerindeki zeminde “Duru” olarak adlandırılmış sitede, tapu kaydı itibariyle 4. zeminde ise B olarak adlandırılmış, 36B dış kapı numaralı blokta, 8.katta yer almakta olup taşınmaz 36 bağımsız bölüm numaralı ve 18/2400 arsa paylıdır. Taşınmazın yer aldığı site adres olarak Beylikdüzü İlçesi, Adnan Kahveci Mahallesinde, Yavuz Sultan Selim Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Blok, betonarme karkas tarzda inşa edilmiş olup bodrum, zemin ile 15 adet normal kattan oluşmaktadır. Blok çift asansörlü ve yangın merdivenlidir.Yerinde yapılan incelemede bloğun ortak merdiven mahallerinde zeminlerin seramik kaplı olduğu, merdiven korkuluklarının mevcut ve kısmen krom, kısmen ise demir + ahşap malzemeden olduğu belirlenmiştir.Bloğun yapılış tarzı, yapım işçiliği, çeşitli kısımlarında kullanılan malzemenin cinsi ve kalitesi nazara alındığında 2. sınıf inşaat olduğu kanaatine varılmıştır.Site ulaşımı kolay bir bölgede yer almaktadır. Toplu taşım araçlarıyla ulaşım imkanına sahip olan site toplu taşım araç duraklarına yürüme mesafesindedir.Sitede, çocuk parkı, kamelya, mini spor sahası ve kapalı otopark bulunmaktadır. Yaya yolları parke taş ile kaplıdır. Sitenin bulunduğu bölgede her türlü teknik alt yapı imalatları tamamlanmış olup bölgeye belediye ve kamu hizmetleri verilmektedir. Site, birçok banka şubesinin, Beykent üniversitesinin, Beylikdüzü Sanayi Sitesinin, Outlet Park ve Perla Vista adlı alışveriş bulunduğu Beykent yerleşim alanınındevamında yer almaktadır. Yakın çevresinde benzer tipte çok katlı blok tipi yapılaşmalar bulunmaktadır. Yakınında alışveriş merkezleri, ilköğretim okulları bulunmaktadır. İnceleme günü taşınmazın kapısı çalınmakla beraber kapıyı açan olmamıştır. Taşınmazın iç mekan özellikleri diğer kat maliklerine (Emsal 28 gezilerek) sorularak ve mimari şekli ve alanı ise Beylikdüzü Belediyesi İmar arşivinden mimari projesi incelenmek suretiyle belirlenmiştir. Buna göre taşınmaz projesine göre; hol + koridor, mutfak, balkon, salon, bir adedi ebeveyn banyolu olmak üzere 3 adet oda, wc ile banyo + wc bölümlerinden oluşmaktadır. Net 142,54 m2 dir. Dış kapısı çelik olan taşınmazın iç kapıları Amerikan prestir. Taşınmazda kuru zeminler laminant parke, ıslak zeminler ise seramik/fayans kaplıdır. Tavan ve duvar yüzeyleri boyalı olan taşınmazın tavan yüzeylerinde kartonpiyer bulunmaktadır. Taşınmazda vitrifiye ve armatürler, anahtar, priz ve sigortalar, tezgah ve dolaplar tamdır. Taşınmazda doğalgaz bağlantısı mevcuttur.
Yüzölçümü : 3.777,10 m2
Arsa Payı : 18/2400
İmar Durumu : Kısmen Emsal; 2,00, Hmaks: 24,50 m konut alanında kısmen ise park alanında kaldığı anlaşılmaktadır.
Kıymeti : 460.000,00 TL
KDV Oranı : %1
Kaydındaki Şerhler : Dosyasında mevcut tapu kaydında görüldüğü gibi
1. Satış Günü : 18/02/2020 günü 10:00 - 10:05 arası
2. Satış Günü : 18/03/2020 günü 10:00 - 10:05 arası
Satış Yeri : İCRA MEZAT SALONU-EKİNOBA MAH. LONDRA ASFALTI YAN YOL NO : 107 ÇANAKKALE SOK. AY MERKEZ KARŞISI BÜYÜKÇEKMECE/İSTANBUL -
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/884 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.