Yazdır

T.C.BÜYÜKÇEKMECE1. İCRA DAİRESİ

2019/4990 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Özellikleri : SATIŞA konu konut nitelikli taşınmaz tapunun; Esenyurt İlçesi, Esenyurt Köyü, 1440 Ada, 14 Parsel numaralı, 9.774,06 m2 yüzölçümlü, “Arsa” nitelikli ana taşınmazı üzerinde bulunan zeminde “Ukra Hane Plus Evleri” olarak adlandırılmış sitede yanda fotoğrafı görülen 140B dış kapı numaralı B blokta, 23. katta yer almakta olup taşınmaz 102/92500 arsa paylı ve 336 bağımsız bölüm numaralıdır. Site adres olarak Esenyurt İlçesi, Sultaniye Mahallesinde, Esenyurt İlçesini boydan boya kat eden Doğan Araslı Bulvarı üzerinde yer almaktadır.Taşınmazın yer aldığı site ulaşımı kolay bir bölgede yer almaktadır. Toplu taşım araçlarıyla geniş ulaşım imkanına sahiptir. Siteye gerek D 100 Karayolu üzerinden gerekse TEM Bahçeşehir bağlantı yolundan da ulaşım mümkündür. Site Esenyurt ilçesinin merkezinde yer almaktadır. Yakın çevresinde Esenyurt Mezarlığı, akaryakıt istasyonu, Esenyurt Belediye Başkanlığı Binası, Eskule ve Hun Plus Alışveriş Merkezleri, Emine Seviye Divrik İlköğretim Okulu bulunmaktadır. Sitenin yer aldığı bölgede teknik alt yapı imalatları tamamlanmış olup bölgeye kamu ve belediye hizmetleri verilmektedir. Site, çarşı, pazara, alışveriş ve ibadet yerlerine, okul ve sağlık tesislerine yakın konumdadır. Yerinde yapılan incelemede, sitede peyzaj işlerinin, yaya yollarının tamamlandığı, sitede çocuk oyun alanının, mini basketbol sahasının, üzeri kapanabilir yüzme havuzunun ve süs havuzunun, sauna, hamam, fitness merkezinin, botanik bahçeli kamelyanın, kapalı otoparkın ve spor alanının bulunduğu belirlenmiştir. Blok betonarme karkas tarzda inşa edilmiş olup fotoğrafta da görüleceği gibi çok katlıdır. Blokta ortak merdiven mahallerinde zeminler kaplı olup tavan ve duvar yüzeyleri boyalıdır. Blok asansörlüdür. Bloğun yapılış tarzı, yapım işçiliği, çeşitli kısımlarında kullanılan malzemenin cinsi ve kalitesi nazara alınarak 2. sınıf inşaat olduğu belirlenmiştir. Taşınmazın özellikleri inceleme günü içerisine girilerek belirlenmiştir. Buna göre, taşınmaz; açık mutfak + oda, banyo + wc ile balkon (bitki yetiştirilen bahçe) bölümlerinden oluşmaktadır. İncelenen ilgili Tapu Müdürlüğü’ndeki mimari projesine göre net 30 m2 dir. Yerinde yapılan incelemede, taşınmazın ortak teras bölümüne çıkışının da olduğu belirlenmiştir. Taşınmazda ıslak zeminler fayans/seramik, kuru zeminler ise laminant parke kaplıdır. Pencere doğramaları pvc den mamul olup çift camlıdır. Dış kapısı çelik olan taşınmazda iç kapı ahşap prestir. Taşınmazda vitrifiye ve armatürler, anahtar, priz ve sigortalar, tezgah ve dolaplar tamdır.
Yüzölçümü : 9.774,06 m2
Arsa Payı : 102/92500
İmar Durumu : Dosyada mevcut imar durum belgesinden; Esenyurt İlçesi, Sultaniye Mahallesi, 1440 Ada, 14 Parsel numaralı taşınmazın onaylı uygulama imar planında (T1) rumuzlu ticaret alanında kaldığı anlaşılmaktadır.
Kıymeti : 110.000,00 TL
KDV Oranı : KDV Kanunun 17. Maddesinin 4. Fıkrası Uyarınca Muaf
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydı gibidir
1. Satış Günü : 10/03/2020 günü 14:00 - 14:05 arası
2. Satış Günü : 10/04/2020 günü 14:00 - 14:05 arası
Satış Yeri :Ekinoba mah.YANYOL N:107 ÇANAKKALE SOK AY MERKEZ KARŞISI BÜYÜKÇEKMECE/İSTANBUL
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir. 6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/4990 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.21/01/2020

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.